Skip to content ↓

Our Staff

Senior Leadership Team

 

 

Mrs Haig

Head Teacher

Mrs Sampson

Deputy Head Teacher

Mr Hemming Assistant Head Teacher

Mrs Golding

SENCO

Mrs Arnold

Pupil Support Lead

Mrs G Sesli/Mrs C Sheehan Joint Acting CEOs

 Teaching Staff

 

 

Mrs Inman Year R (Cherry) Teacher
Mrs Sampson Year R (Cherry) Teacher
Mrs Smyth Year R (Apple) Teacher
Mrs Mellors Year 1 (Maple) Teacher
Miss Feldhaus-Davies Year 1 (Rowan) Teacher
Ms Grace Year 2 (Ash) Teacher
Mrs Oke Year 2 (Ash) Teacher
Miss Woodhead

Year 2 (Elder) Teacher

Miss Angeli Year 3/4 (Beech) Teacher
Miss Lovell Year 3/4 (Willow) Teacher
Mrs Olney Year 3/4 (Elm) Teacher
Miss Sheehan Year 5/6 (Pine) Teacher
Miss Jackson Year 5/6 (Cedar) Teacher
Miss Mould Year 5/6 (Oak) Teacher

Nursery - Little Acorns

 

 

Mrs Webb

Nursery Teacher
Mrs Carlisle Nursery Lead
Mrs Currie Teaching Assistant
Ms Ellis Teaching Assistant

Mrs Reed

 Teaching Assistant

Educational Support

 

 

Ms Shafak Play Worker & Pupil Support

Mrs Horton

HLTA

Mrs Small HLTA
Mrs Butler Teaching Assistant

Mrs Costa

Teaching Assistant
Mrs Don Teaching Assistant
Mrs Gregory Teaching Assistant

Mrs Hamad

Teaching Assistant

Mrs Harris

Teaching Assistant

Mrs Kudaisi

Teaching Assistant

Mrs Payne Teaching Assistant

Mrs Pilfold

Teaching Assistant

Mrs Powers Teaching Assistant
Miss Sullivan Teaching Assistant

Miss Young

Teaching Assistant

Play Workers

 

 

Mrs Arinze Play Worker
Ms Ellis Play Worker
Mrs Gregory Play Worker
Miss Hinton Play Worker
Mrs Kudaisi Play Worker
Mrs Nash Play Worker
Miss Pashkulska Play Worker

Mrs Pilfold

Play Worker

Miss Tebbutt Play Worker

Breakfast & After School Clubs

 

 

Mrs Harris After School Club Play Worker

Mrs Reed

Breakfast Club Play Leader

Miss Young After School Club Play Leader

Administration

 

 

Mrs Lee Administrator
Miss Davis Administrator

Premises

 

 

Mr Hatch Lead Caretaker
Mr Kerr Facilities Assistant

Trust Subject Leads

 

 

Mrs L Field (HPS) English
Miss C Mould (EWPS) & Mrs L Hughes (HPS) Maths
Miss L Fenton (MPS) Science
Mr J Coy (SMCPA) History
Ms E Brown (HPS) Geography
Ms C Cook (HPS) & Mrs C Jones (HPS) Art / DT
Mr T Ricketts (SMCPA) Music
Mr S Carter (MPS) RE
Mr J Gwilliam (HPS) PE
Miss N Hillier (SMCPA) PSHE
Mr A Sieber (HPS) & Mr P Harwood (SMCPA) Computing
Mrs S Howell (HPS) Phonics
Miss L Roffey (LPS) Voice 21